Kmeňové školy (22. diel): ZŠ s MŠ Juraja Palkoviča v Rimavskej Bani

Škola, ktorá vznikla v 50. rokoch minulého storočia, sa nachádza v pokojnej obci Rimavská Baňa. Má všetkých deväť ročníkov a materskú školu. V tomto školskom roku otvára po prvý raz svoje brány aj domškolákom. Prijať môže teoreticky až 150 domškolákov naprieč všetkými ročníkmi. Rozprávali sme sa so zástupkyňou riaditeľa školy Mgr. Denisou Šulekovou.

Koľko domácich školákov zastrešujete v tomto školskom roku?

DŠ: S domácim vzdelávaním ešte len začíname, no sme ochotní prijať domškolákov aj v rozbehnutom školskom roku.

Koľko domškolákov môžete prijať?

DŠ: Teoreticky máme kapacitu pre 150 domškolákov.

Čo bol hlavný dôvod alebo impulz, na základe ktorého ste sa rozhodli zastrešovať domácich školákov?

DŠ: Na škole nám klesá počet denných žiakov, takže máme možnosť venovať sa individuálnej forme vzdelávania, ktorá ma zaujala ako alternatíva.

Aká je vaša filozofia podpory domáceho vzdelávania?

DŠ: Náš pedagogický zbor je naladený pozitívne, s otvoreným prístupom pre rodičovskú voľnosť vo vyučovaní, no vo výsledku v súlade so štátnym vzdelávacím programom, samozrejme.

V tomto školskom roku sme tiež s prvým ročníkom zaradení do pilotného programu zavádzania nového kurikula – vzdelávanie pre 21. storočie. Beží nám aj vzdelávanie pedagogického kolektívu a postupne zavádzame zmeny.

Zážitkové vzdelávanie v ZŠ s MŠ J. Palkoviča v Rimavskej Bani
Foto: archív školy
Poskytnete rodinám služby garanta alebo môžete rodinám nejakého garanta odporúčať?

DŠ: Garantom by mohli byť naši pedagogický zamestnanci.

Máte v rámci personálu vyhradenú, ktorá bude spracúvať domškolácku agendu a na ktorú sa môžu domškoláci v prípade potreby obrátiť s otázkami?

DŠ: Áno, otázkam domškolákov sa bude venovať okrem mňa ešte ďalšia kolegyňa. Obidve sme uvedené v zozname škôl ako kontaktné osoby pre domškolákov.

Ako vidíte prístup k žiakom zapísaným na domáce vzdelávanie, ktorí používajú v hlavných predmetoch iné učebnice a pracovné zošity, ako používate na škole s dennými žiakmi?

DŠ: Ako som už spomínala, zastávame rodičovskú voľnosť vo vyučovaní, takže akceptujeme, ak sa niekto vzdeláva podľa iných materiálov. AKo škola vo všeobecnosti používame učebnice schválené ministerstvom školstva a z nich vždy vychádzame ako pri vzdelávaní tak aj pri skúšaní.

Ako budete pristupovať k vychovám? Zohľadníte to, že deti navštevujú základnú umeleckú školu a iné záujmové krúžky, kde sa venujú vychovám?

DŠ: Určite áno, dôležité je, aby žiak/dieťa malo prístup k umeniu či športu. V hodnotení sa určite bude brať do úvahy aj to, aké krúžky a kurzy dieťa navštívilo, a tieto môžu byť tiež inšpiráciou aj pre našich denných žiakov.

Ako vidíte preskúšanie domškolákov celkovo? Na čo budete klásť dôraz?

DŠ: Keďže sme vo vyučovaní a skúšaní domškolákov nováčikovia, necháme sa systémom skúšania inšpirovať ostatnými školami, samozrejme s dodržaním predpisov. Ako inštitúcia poskytujúca vzdelanie bude pre nás dôležitá cieľavedomosť, kritické myslenie a schopnosť domškolákov využívať nadobudnuté poznatky.

Pri skúšaní a vyhodnocovaní budeme vychádzať z výkonových štandardov štátneho vzdelávacieho programu pre jednotlivé predmety a ročníky. Nakoľko však zavádzame aj kurikulárnu reformu, ciele jednotlivých výkonov za daný ročník si pre jednotlivé cykly môžeme ako škola mierne upraviť. Sme zástancami formatívneho hodnotenia, ktoré bežne praktizujeme na dennom vyučovaní, stále však využívame aj hodnotenie klasifikáciou.

Aký druh podpory plánujete poskytovať?

DŠ: V kolektíve sme viacerí naklonení vzájomnej dohode a poskytovaniu materiálov, prípadne aj online konzultácie, ktoré však budú závisieť od možností konkrétneho učiteľa. Na škole máme aj špeciálnu pedagogičku, ktorá môže byť oporou rodinám s odporúčaniami z CPP.

Vedomostný kvíz v škole ZŠ s MŠ J. Palkoviča v Rimavskej Bani
Foto: archív školy
Môžu sa deti na domácom vzdelávaní zapísané u Vás v škole zúčastňovať akcií, ktoré Vaša škola organizuje pre svojich denných školákov?

DŠ: Áno, radi ich na našich akciách uvidíme. Na úvod uvažujeme o zoznamovacom stretnutí s rodičmi v rodinnej atmosfére s občerstvením na konci tohto školského roka.

Platí sa vo Vašej škole za zápis, za poskytnutie služieb kmeňovej školy, prípadne školné? Ak áno, aká je suma za jedného žiaka? Ak nie, akou formou Vás môžu domškolácke rodiny podporiť?

DŠ: Na našej škole sa neplatí za zápis, rodičia však prispievajú na pracovné zošity pre prváčikov a nákup pomôcok na výtvarnú výchovu. Na škole nevyberáme školné, zvyčajne však rodičia prispievajú v prípade nejakej finančne náročnejšej akcie ako je divadelné predstavenie, účasť na exkurzii a podobne. Naše domškolácke rodiny nás teda môžu podporiť formou, akú si sami zvolia, sme vďační za každú podporu.

Ponúkate rodinám nejaké „bonusy“, prečo by si mali vybrať práve Vašu školu?

DŠ: Keďže sme v systéme nováčikovia, necháme sa inšpirovať tými najlepšími riešeniami, aby sme vyšli našim domškolákom v ústrety. A prečo práve naša škola? A prečo nie 😉 Budeme sa snažiť poskytnúť našim domškolákom takú podporu, akú budú potrebovať a radi ich uvidíme aj na spoločných školských akciách.

Kliknutím na obrázok budete presmerovaní na darovaciu stránku OZ DVS na portáli darujme.sk.
Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20
Návrat hore