Testovanie 9 a žiaci v domácom vzdelávaní 

Testovanie 9 (T9), známe aj ako Monitor 9, je významnou súčasťou zisťovania úrovne vzdelávacích výsledkov žiakov deviateho ročníka základných škôl na Slovensku. V tomto článku sa venujeme Testovaniu 9 v kontexte domáceho vzdelávania. 

Na čo slúži T9? 

Hodnotenie žiakov

Celonárodný test T9 slúži na hodnotenie vedomostí a zručností žiakov v matematike a v slovenskom jazyku a literatúre (a maďarskom/ukrajinskom jazyku a literatúre na školách s vyučovacím jazykom maďarským/ukrajinským). Cieľom je objektívne porovnať výkony žiakov (napr. podľa sociálneho zázemia). A od tohto školského roka umožní zistiť aj výsledky žiakov v domácom vzdelávaní (t. j. individuálne vzdelávanie podľa § 24 ods. 2 písm. b školského zákona).

Hodnotenie škôl a ďalšie analýzy

Pre štátne orgány a inštitúcie v oblasti školstva je T9 zdrojom informácií o efektívnosti a kvalite vzdelávania na jednotlivých školách a ďalšie analýzy (napr. porovnanie výsledkov T9 medzi krajmi). Dokonca niektorí rodičia vyberajú školu pre svoje deti na základe výsledkov školy v testovaní. 

T9 neslúži na získanie úplného základného vzdelania

Účasť na T9 nie je podmienkou na získanie úplného základného vzdelania (oficiálne „nižšieho stredného vzdelania“). Toto vzdelanie žiak získa na kmeňovej základnej škole úspešným absolvovaním posledného 9. ročníka. 

Je T9 povinné?

Testovania 9 sa povinne zúčastňujú žiaci 9. ročníka základných škôl. Prihlasujú ich školy v priebehu novembra. Škola je povinná prihlásiť všetkých svojich deviatakov, teda aj domškolákov. 

Výnimky

  • žiaci, ktorí majú povolené individuálne vzdelávanie v zahraničí (§ 23 e školského zákona)
  • žiaci, ktorí majú povolené vzdelávanie v škole mimo územia SR (§ 23 b školského zákona)

Týchto žiakov škola nemusí prihlásiť, alebo ich môže dodatočne odhlásiť, ak obdrží písomné oznámenie zákonných zástupcov žiaka, že sa v uvedenom termíne neplánujú vrátiť na Slovensko a absolvovať T9. 

Ospravedlnená neúčasť

Žiak sa môže nezúčastniť T9 len z objektívneho dôvodu. Dôvod neúčasti žiaka na T9 je potrebné škole písomne oznámiť pred začiatkom T9. Ak sa domškolák nezúčastní T9  v riadnom termíne z objektívneho dôvodu, riaditeľ kmeňovej školy po dohode so zákonným zástupcom požiada o náhradný termín T9. 

Zoznam ospravedlniteľných dôvodov neúčasti na T9 (rozbaliť)

T9 a ŠVVP 

T9 je povinné aj pre domškolákov so ŠVVP. Kmeňová škola uvádza informácie o ŠVVP žiakov a úprave podmienok pri prihlasovaní žiaka, preto je potrebné dať škole vopred k dispozícii správy zo zariadenia poradenstva a prevencie.

Úprava podmienok pre deti so ŠVVP (rozbaliť)

Ako prebieha T9?

Termíny

Termíny konania sú vždy dva, aby mohli T9 absolvovať všetci žiaci. V oboch termínoch sa T9 začína o 8.00 hod. ráno a do školy je potrebné prísť s predstihom (cca o 7:30). Podrobnosti o podmienkach testovania sú uvedené na stránke NIVaM (Národný inštitút vzdelávania a mládeže). 

Riadny termín (19. a 20. marec 2025)

  • koná sa v kmeňovej škole (nie je možné ho vykonať v inej škole, napr. bližšie k bydlisku)
  • výsledok sa započítava do priemeru kmeňovej školy

    Náhradný termín (2. a 3. apríl 2025)

    • pre žiakov, ktorí sa nemohli z objektívnych dôvodov zúčastniť riadneho termínu
    • koná sa vo vybranej škole v rámci kraja, v ktorom sa nachádza kmeňová škola domškoláka
    • výsledok poskytne informáciu o výkone domškolákov, ale nezaráta sa do priemeru kmeňovej školy (pozn. nie je možné spriemerovať výsledky dvoch rôznych testov, keďže v náhradnom termíne budú testy iné)

    Písomne a osobne

    V riadnom ani v náhradnom termíne T9 nie je možné vykonať elektronicky. Domškolák (aj domškolák so ŠVVP) musí prísť do školy osobne.  

    Prečo je T9 pre domškolákov dôležité?

    Prijatie na strednú školu

    Výsledky T9 zvyknú byť jedným z kritérií, ktoré stredné školy zohľadňujú pri prijímacom konaní – dobrý výsledok môže zvýšiť šance na prijatie, slabší výsledok môže byť prekážkou. Na základe výsledku v T9 žiak môže byť na strednú školu prijatý aj bez prijímacej skúšky, ak túto možnosť zaradí riaditeľ strednej školy do podmienok prijímacieho konania. 

    Vnímanie domáceho vzdelávania

    Výsledky T9 domškolákov môžu mať vplyv na postavanie a vnímanie domáceho vzdelávania v spoločnosti, ktorého kvalita sa bude posudzovať aj podľa výsledkov T9. Výsledky T9 domškolákov prispievajú aj k celkovému hodnoteniu ich kmeňových škôl. Preto je príprava na T9 je kľúčová, aby výsledky domškolákov odrážali ich skutočné schopnosti a prispeli k pozitívnemu vnímaniu domáceho vzdelávania a dobrému hodnoteniu ich kmeňových škôl. 

    Ako sa pripraviť na T9?

    Príprava na T9 môže byť náročná, ale s dobrým plánovaním a správnymi zdrojmi je to zvládnuteľné. OZ DVS plánuje na začiatku januára 2025 webinár „Príprava domškoláka na Testovanie 9“, kde sa skúsené domškolácke mamy podelia o svoje osvedčené metódy a odporučia najlepšie zdroje na prípravu. Zástupcovia kmeňových škôl tiež poskytnú cenné rady o priebehu T9 a vysvetlia, akým chybám sa vyhnúť. Nezmeškajte túto príležitosť získať užitočné tipy a podporu pre úspešné zvládnutie T9!

    Spoluautorka: Monika Ludrovanová

    Kliknutím na obrázok budete presmerovaní na darovaciu stránku OZ DVS na portáli darujme.sk.
    Please follow and like us:
    error20
    fb-share-icon0
    Tweet 20
    fb-share-icon20
    Návrat hore